Lubliniec, 05.09.2019r.
Sprawozdanie
Z działalności Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Lublińcu
za okres od 11.09.2015r. do 05.09.2019r.
Działalność organizacyjna
Zarząd Koła wybrany przez Walne Zebranie Koła w dniu 10.09.2015r. ukonstytuował się 11. 09. 2015r. i rozpoczął pracę w następującym składzie:
- Prezes – Tomasz Lesik
- Wiceprezes – Bożena Śliwa
- Sekretarz – Elżbieta Machoń
- Skarbnik – Małgorzata Pyda
- Członek Zarządu -Wiesław Długosz
- Członek Zarządu Koła – Henryk Wicik
Zastępca członka Zarządu Koła – Jadwiga Walenta Bączkowicz.
Komisji socjalno – bytowej, rehabilitacyjnej i oświatowo – kulturalnej Zarząd Koła nie powołał, a w/w działalność była realizowana w czasie kadencji przez sam Zarząd.
Członkowie Zarządu Koła uczestniczyli w naradach i szkoleniach organizowanych przez Delegaturę w Częstochowie i przez Okręg Śląski PZN w Chorzowie.
W okresie sprawozdawczym odbyły się 31 zebrania Zarządu Koła :
- 2015r. ( po 11. 09. ) – 3 posiedzenia,
- 2016r. – 7 posiedzeń,
- 2017r. – 9 posiedzeń,
- 2018r. – 7 posiedzeń,
- 2019 r. (do 15.08.) – 5 posiedzeń.
W okresie sprawozdawczym Zarząd podjął 45 uchwał.
W maju 2017 z Koła PZN w Lublińcu i Zarządu Koła odchodzi pani Bożena Śliwa.
W związku z powyższym w dniu 02.06.2017 Zarząd Koła powołał do pracy zastępcę członka Jadwigę Walenta-Bączkowicz i ukonstytuował się następująco:
Tomasz Lesik – prezes Zarządu Koła
Wiesław Długosz – zastępca prezesa Zarządu Koła
Elżbieta Machoń – sekretarz Zarządu Koła
Małgorzata Pyda – skarbnik Zarządu Koła
Henryk Wicik – członek Zarządu Koła
Jadwiga Walenta – Bączkowicz – członek Zarządu Koła
Biuro Koła w czasie kadencji działało i nadal działa w budynku Starostwa Powiatowego w Lublińcu, przy ul. Paderewskiego 7. Zgodnie z zawartą umową pomiędzy Starostwem a Kołem PZN, lokal użytkowany jest nieodpłatnie, w ramach umowy użyczenia. Koło jest czynne w każdy poniedziałek i piątek w godzinach od 8.00 do 15.00 i w pierwszą i trzecią środę od 13, 00 – do 16. 00, a drugą i czwartą od 9.00 – do 13.00 . Stałe dyżury w siedzibie pełnili zatrudniony w PZN – prezes Koła Tomasz Lesik, członek nadzwyczajny Elżbieta Machoń, oraz w razie potrzeby inni członkowie Zarządu.
W ostatnią środę miesiąca odbywały się w siedzibie Koła spotkania kulturalne.
Zarząd Koła na bieżąco współpracował z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, w celu pozyskiwania dotacji finansowych do zaplanowanych spotkań:
- kulturalno-oświatowych,
- integracyjno – szkoleniowych,
- sportowo-rekreacyjnych;
- okolicznościowych.
W 2014 roku okazało się że nasze koło nie może aplikować o środki w ramach ogłoszonych konkursów ofert na zadania publiczne, przez Burmistrza miasta Edwarda Maniurę.
W roku 2016 roku członkowie koła odwiedzili współpracujące z Lublińcem miasta partnerskie: – Kraware, a w roku kolejnym Łowicz.
Wyjazdy dostarczyły ich uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.
Wspomnieć należy także wyjazdy w ramach działalności kulturalnej do teatru w Galerii Śląskiej i Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz do Muzeum Wsi Opolskiej .
Składane wnioski do PCPR-u w Lublińcu na organizowanie imprez Koła były rozpatrywane pozytywnie, a następnie realizowane na podstawie zawartych umów z zachowaniem następujących proporcji ponoszonych kosztów :
– PCPR – 60% , tj. 32. 200 zł
– udział własny – 40%. tj. 21. 500 zł
Członkowie Koła
Koło w Lublińcu zrzesza członków zwyczajnych, podopiecznych oraz nadzwyczajnych.
Liczba członków w okresie sprawozdawczym kształtowała się na dzień 09 . 09. 2015r. następująco:
– członkowie zwyczajni 63 – podopiecznych 8
razem 71 osób.
Członkowie nadzwyczajni – 2 osoby
Na dzień 05.09.2019 stan członków kształtuje się następująco:
– członkowie zwyczajni 61 – podopiecznych 4 (2 dorosłych i dwoje dzieci) razem 65 osób.
Członkowie nadzwyczajni – 2 osoby
Na koniec 2018r. składki członkowskie uiścili wszyscy członkowie koła.
W okresie sprawozdawczym przyjęto 8 nowych członków.
Skreślono natomiast z ewidencji członków Koła z powodu zgonu 11 osób:
- Warwas Emila
- Misiak Franciszek
- Ochman Ewa
- Paczek Golczyk Zofia
- Kucharski Józef
- Janina Winiecka
- Halama Maksymilian
- Słupczewska Maria
- Machoń Józef
- Potempa Stefania
- Frańcik Marianna.
Pożegnaliśmy również wieloletnią sekretarz Zarządu – członka nadzwyczajnego Koła Elżbietę Machoń
Skreślono z ewidencji członków Koła z powodu rezygnacji :
Śliwa Bożenę
oraz z powodu braku kontaktu:
Marię Olszak i Patryka Brola.
Członkowie w miarę swoich sił i możliwości brali czynny udział w życiu Koła, uczestnicząc w organizowanych spotkaniach i uroczystościach. Natomiast członkowie mniej aktywni, z powodu podeszłego wieku, czy złego stanu zdrowia, byli regularnie odwiedzani przez prezesa Tomasza Lesika i członka nadzwyczajnego Elżbiete Machoń w miejscu zamieszkania.
Spośród członków Koła PZN w Lublińcu stałe zatrudnienie posiada 10 osób.
Z uczestnictwa w projekcie „Aktywny Samorząd” realizowanego przez PCPR skorzystało 7 członków naszego Koła.
Zarząd Koła organizował również szkolenia wyjazdowe dla swoich członków.
W wyjeździe szkoleniowo rehabilitacyjnym do Sobieszewa w 2016 roku udział wzięło 10 członków z przewodnikami. W 2019 roku natomiast z obozu szkoleniowo-rekreacyjnego” w Białym Dunajcu” skorzystało 20 osób. Natomiast ze szkolenia w Ośrodku „Homer” w Bydgoszczy , skorzystało 5 członków.
Za umożliwienie niewidomym wyjazdów na tandemach oraz za założenie i prowadzenie strony internetowej naszego koła w 2017 roku, Zarząd wystąpił do Prezydium ZO o wyróżnienie w postaci odznaki “Przyjaciel Niewidomego” dla następujących osób: Lucyny Gajdas i Mirosława Gmerka,
W 2018r. dyrektor Banku Spółdzielczego Pelagia Pradelok oraz Teresa Haberla i Gerard Wańczyk otrzymali takie wyróżnienie za długoletnią pracę i pomoc członkom naszego koła.
W ramach działalności sportowej Koło godnie reprezentował maratończyk – mistrz Polski Marcin Grabiński.
Działalność kulturalno – oświatowa.
W siedzibie Koła prowadzone były spotkania kulturalno-oświatowe, na których czytano m.in. reportaże i opowiadania, ciekawe artykuły z czasopism „Pochodnia” i „Dźwięk słowa”. Prowadzono dyskusje nad poruszanymi problemami. Słuchano również programów muzycznych.
Uczestników spotkań zachęcano do czytania „książek mówionych”.
Omawiano również korzyści związane z uczestnictwem w turnusach rehabilitacyjnych zachęcając do składania wniosków do PCPR o dofinansowanie do wyjazdu na nie .
Od początku kadencji Kronika Koła była wzorowo prowadzona przez Członka Zarządu Jadwigę Walenta-Bączkowicz. Za tę pracę Pani Jadwidze należą się gorące podziękowania.
Do tradycji Koła należały coroczne spotkania członków, z udziałem zaproszonych gości, w tym Burmistrza Miasta z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Sprzyjały one integracji członków i kultywowaniu świątecznej tradycji. Podczas tych spotkań występowały pochodzące z różnych placówek oświatowych zespoły wokalno-muzyczne z okolicznościowym programem. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia każdorazowo członkowie Koła zostali obdarowani paczkami świątecznymi.
W okresie sprawozdawczym zorganizowano cztery spotkania z okazji Dnia Białej Laski w 2015 w Zajeździe „Pod Dębami„ na Piłce, w 2016 w Karczmie Koszwice, gdzie zorganizowany został konkurs strzelania z broni laserowej. W 2017 w kręgielni „Manhatan” w Kochanowicach, gdzie członkowie mogli spróbować gry w bowling . W 2018 r. w restauracji „Rajska” połączono Dzień Białej Laski z jubileuszem 60-lecia istnienia Koła. Z tej okazji przyznano honorowe odznaki PZN następującym osobom: Elżbiecie Machoń srebrną odznakę PZN, a brązowe Małgorzacie Pydzie, Jadwidze Walenta-Bączkowicz i Wiesławowi Długoszowi Natomiast najstarszego członka naszego koła” od 1963 roku” Józefę Jędrysik uhonorowano dyplomem uznania..
W/w imprezy odbyły się dzięki dofinansowaniu przez PCPR w Lublińcu i sponsorów, którzy wspomogli finansowo działalność Koła – m.in. przekazując 1% swojego podatku. Niektórzy sponsorzy przekazali darowizny w naturze, np. od lublinieckich piekarzy Koło otrzymało ciasto.
W tym miejscu należało by wymienić niektórych darczyńców.
Serdeczne podziękowania składamy firmie ”Ethos energi”, Nadleśnictwu Lubliniec, Tomaszowi Łokieć,Zbigniewowi Bryś i Krzysztofowi Benskiemu oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli działalność statutową.
Kończąc sprawozdanie, Prezes Koła PZN w Lublińcu składa serdeczne podziękowania za współpracę członkom Zarządu Koła, członkowi nadzwyczajnemu Św. Pamięci Pani Elżbiecie Machoń, Panu Franciszkowi Śliwie oraz wszystkim członkom Koła i sympatykom za owocną współpracę i osiągnięte sukcesy.
Prezes Koła
Tomasz Lesik